May 2018

Tuesday, May 1, 2018
   P Day
   Senior Assembly (McLaughlin Theater) @ 9:45 AM
   NHS Sign-Ups (Walsh Activity Center) @ 10:00 AM
Post-induction sign-ups for NHS graduation and baccalaureate mass volunteers
   Activity Period @ 10:00 AM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Fenwick @ 4:15 PM
   Boys Baseball Varsity vs DePaul Prep @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Morton @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Morton @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh @ Lyons Township @ 4:45 PM
   Girls Soccer JV vs Loyola @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity @ Loyola @ 5:00 PM
   Boys Volleyball JV vs Fenwick @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ OPRF @ 5:30 PM
   Incoming Freshman Football Meeting (McLaughlin Room) @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Fenwick @ 6:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs Fenwick @ 6:00 PM
Wednesday, May 2, 2018
   A Day
   Kairos 156 Sponsorship Meeting (McLaughlin Theater) @ 7:00 AM
   School Programs Board Meeting (Snite Room) @ 7:30 AM
   Team Meeting (Room 130) @ 8:55 AM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   Benefactors' Reception (Tully Hall) @ 2:30 PM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Ignatian Formation Program Mass & Dinner (Cuneo Chapel/Brunswick Room/Grand Gallery) @ 3:30 PM
   Girls Softball Varsity @ DePaul Prep @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Taft @ 4:30 PM
   Boys Baseball Soph @ DePaul Prep @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs Lyons @ 5:00 PM
   Boys Volleyball JV @ Montini @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Montini @ 6:00 PM
   Girls Lacrosse JV vs St. Francis @ 6:30 PM
Thursday, May 3, 2018
   C Day
   Admissions Coffee (Brunswick Room/Gallery) @ 9:30 AM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Girls Soccer JV vs Fenwick @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ De La Salle @ 5:15 PM
   Boys Water Polo Varsity @ St. Rita (MCAC Championships) @ 5:30 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ New Trier @ 5:30 PM
   Women's Society Signature Dinner (Tully Hall) @ 5:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ DePaul Prep @ 7:30 PM
Friday, May 4, 2018
   K Day
   First Friday Mass (Holy Family Church) @ 7:15 AM-7:50 AM
   Jesuit Visit (Snite Room) @ 7:15 AM
   Healing Garden Prayer Service with Archdiocese of Chicago (Prayer Garden) @ 10:00 AM
   Boys Track Frosh/Soph @ CCL Championship @ 2:00 PM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Boys Baseball Frosh @ Andrew @ 4:30 PM
   Boys Baseball Soph vs DePaul Prep @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs York @ 5:00 PM
   Boys Volleyball JV @ Br. Rice (Brother Rice Tournament) @ 5:00 PM
   Girls Water Polo Varsity @ St. Viator (MCAC Championship) @ 6:00 PM
   Boys Volleyball JV @ Stagg (Brother Rice Tournament) @ 6:00 PM
   SIMUN Family Banquet (Tully Hall) @ 6:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs York @ 6:30 PM
   Freshman Musical (McLaughlin Theater) @ 7:00 PM
Saturday, May 5, 2018
   Co-Ed Sailing Varsity @ MISSA Baker Qualifier @ 8:00 AM
   Girls Track JV @ GCAC Championship @ 9:00 AM
   Boys Track Varsity @ Lisle Invite @ 9:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ Fenwick (MCAC Championships) @ 9:00 AM
   Girls Water Polo Varsity vs McAuley (MCAC Championship) @ 9:00 AM
   Boys Baseball Soph vs Lane Tech (DH) @ 10:00 AM
   Girls Soccer Varsity @ South Elgin @ 10:00 AM
   Girls Track Varsity @ GCAC Championships @ 10:00 AM
   Boys Lacrosse JV @ Neuqua Valley @ 10:00 AM
   Girls Lacrosse JV vs Lockport @ 10:00 AM
   Boys Volleyball JV @ Mt. Carmel (Brother Rice Tournament) @ 11:00 AM
   Boys Baseball Soph vs Lane Tech (DH) @ 11:00 AM
   Girls Water Polo Varsity @ Loyola (MCAC Championship) @ 11:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ St. Patrick (MCAC Championship) @ 11:00 AM
   Girls Lacrosse Frosh vs Lockport @ 11:30 AM
   Girls Softball Varsity @ Loyola @ 11:30 AM
   Girls Softball JV @ Loyola @ 11:30 AM
   Boys Rugby Varsity vs Mt. Carmel @ 2:30 PM
   Girls Soccer JV @ Stevenson @ 3:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs Lane Tech @ 4:00 PM
   Freshman Musical (McLaughlin Theater) @ 7:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Neuqua Valley @ 12:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ McAuley @ 12:00 PM
   Boys Volleyball JV @ Providence (Brother Rice Tournament) @ 12:00 PM
Sunday, May 6, 2018
   Spring Ensembles Concert (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
Monday, May 7, 2018
   W Day
   AP Chemistry/AP Spanish Lit (Walsh Activity Center/Gamble Room/Room 130/Damen Room) @ 8:00 AM
   Guidance/Deans Meeting (Snite Room) @ 8:55 AM
   Sophomore Assembly (McLaughlin Theater) @ 9:45 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   AP Psychology (Walsh Activity Center/Snite Room) @ 12:00 PM
   B.O.S.S. Anthology Rehearsal (Theater/McLaughlin Room) @ 3:00 PM
   Phantasm Distribution (130) @ 3:00 PM
   Board of Trustee Meeting (Brunswick Room/Grand Gallery) @ 4:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs McAuley @ 5:00 PM
   Girls Softball Varsity vs Fenwick @ 5:00 PM
   Boys Baseball Frosh @ New Trier @ 5:00 PM
   Girls Softball JV @ De La Salle (GCAC Tournament) @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ Lake Forest HS @ 5:15 PM
   Committee Meeting (Room 155) @ 6:00 PM
   Girls Lacrosse JV vs McAuley @ 6:15 PM
Tuesday, May 8, 2018
   O Day
   AP Art History (Snite Room)
   Phantasm Distribution (130) @ 7:00 AM
   AP Spanish Language (211/213/Gamble Room) @ 8:00 AM
   Operations Lunch (5th Floor Balcony) @ 11:30 AM
   AP Physics (Walsh Activity Center/Damen Room) @ 12:00 PM
   B.O.S.S. Anthology (Theater/McLaughlin Room) @ 3:00 PM
   Boys Baseball Frosh @ De La Salle @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs De La Salle @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Resurrection @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity @ Lincoln Park @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV @ St. Laurence @ 5:00 PM
   Girls Softball Varsity vs Resurrection @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ Benet @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Montini @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs Resurrection @ 5:30 PM
   Boys Volleyball Varsity @ St. Laurence @ 6:00 PM
   HEAR Foundation (Foglia Library/Grand Gallery) @ 6:30 PM
   SIMUN Germany Trip Family Meeting (241/243) @ 7:00 PM
Wednesday, May 9, 2018
   L Day
   AP English Lit (Walsh Activity Center/Room 130) @ 8:00 AM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   Language Honor Societies Induction (Tully Hall) @ 3:00 PM
   Kairos Formation Meeting (Room 330) @ 3:00 PM
   Boys Baseball Frosh @ De La Salle @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs St. Viator @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity vs Jones @ 4:30 PM
   Set The World On Fire Speaker Series (McLaughlin Room & Theater) @ 5:00 PM
   Girls Softball JV @ St. Francis Wheaton (GCAC Tournament) @ 5:00 PM
   Parent Organization Executive Board Induction Ceremony and Reception (Brunswick Room) @ 6:30 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Mt. Carmel (IHSA Sectional) @ 7:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs St. Viator @ 7:15 PM
Thursday, May 10, 2018
   F Day
   Girls Track Varsity @ IHSA Sectionals @ 10:00 AM
   AP Chinese/ AP Envi Science (Walsh Activity Center/Damen Room/Lang Lab) @ 12:00 PM
   Club Vinyl Gathering (NW Lot) @ 3:30 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs OPRF @ 4:30 PM
   Boys Baseball Soph vs De La Salle @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ York @ 4:30 PM
   Girls Soccer Varsity @ Glenbard South @ 5:00 PM
   Saint Ann Gala (Tully Hall) @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ York @ 6:00 PM
   Girls Soccer JV vs McAuley (GCAC Championship) @ 6:00 PM
   Girls Water Polo Varsity @ Latin (IHSA Sectional) @ 7:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ York @ 7:30 PM
Friday, May 11, 2018
   P Day
   AP US History (Walsh Activity Center/Snite Room/Damen Room/Gamble Room) @ 8:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   AP Computer Science Principles (Damen Room/211/213) @ 12:00 PM
   Canon Ball (Tully Hall) @ 3:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs U-High @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ McAuley @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ Lyons Township @ 4:45 PM
   Boys Lacrosse JV vs De La Salle @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Richards JV (Richards Invite) @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity vs De La Salle (IHSA Sectional) @ 6:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Hinsdale South (Richards Invite) @ 7:00 PM
   Girls Water Polo Varsity vs Lane (IHSA Sectional) @ 8:00 PM
Saturday, May 12, 2018
   HFS Board Event (McLaughlin Room) @ 7:30 AM
   Co-Ed Sailing Varsity @ Phoebe King National Invite @ 8:00 AM
   Boys Volleyball Varsity @ Lyons (Richards Invite) @ 9:00 AM
   Boys Track Varsity @ CCL Championship @ 9:00 AM
   Girls Lacrosse JV @ New Trier (Loyola Invite) @ 9:00 AM
   Kairos Talk Day (Chapel/Balcony) @ 9:00 AM
   Girls Rowing Varsity @ Midwest Scholastic Rowing Championships @ 9:00 AM
   Girls Lacrosse JV @ Lake Forest (Loyola Invite) @ 10:00 AM
   Boys Volleyball Varsity @ Downers Grove North (Richards Invite) @ 10:00 AM
   Boys Lacrosse JV vs Latin @ 10:00 AM
   Boys Baseball Soph vs Loyola @ 1:00 PM
   Boys Baseball Varsity @ Loyola @ 1:00 PM
   Girls Lacrosse JV @ Glenbard South (Loyola Invite) @ 1:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Whitney Young (IHSA Sectional Final) @ 2:00 PM
   Girls Softball JV vs Lincoln Park @ 2:00 PM
   Girls Softball Varsity vs Lincoln Park @ 2:00 PM
   Girls Softball Varsity vs St. Joseph @ 12:00 PM
   Girls Softball JV vs Fenwick @ 12:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Hinsdale South (Richards Invite) @ 12:00 PM
   Girls Lacrosse JV @ Hinsdale Central (Loyola Invite) @ 12:00 PM
Monday, May 14, 2018
   A Day
   AP Music Theory (Lab/Snite Room/Damen Room)
   AP Biology (Walsh Activity Center/Brunswick Room/Gamble Room) @ 8:00 AM
   Guidance/Deans Meeting (Snite Room) @ 8:55 AM
   Team Meeting (Room 130) @ 8:55 AM
   Boys Lacrosse JV @ Hinsdale Central @ 5:15 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ Hinsdale Central @ 5:15 PM
   Boys Rugby Varsity @ Fenwick @ 5:30 PM
Tuesday, May 15, 2018
   C Day
   Senior Final Exams (Gentile Gym) @ 8:00 AM
   AP Calculus AB/BC (Walsh Activity Center/Snite Room) @ 8:00 AM
   AP French/AP Computer Java (Lab) @ 12:00 PM
   Kairos Formation Meeting (Room 330) @ 12:30 PM
   Golf Team Meeting (Room 130) @ 3:00 PM
   Retirement Reception (Brunswick Room/Gallery) @ 3:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Reavis @ 4:45 PM
   Girls Softball JV vs Reavis @ 4:45 PM
   Boys Volleyball JV vs De La Salle @ 5:00 PM
   Boys Baseball Varsity vs Mt. Carmel @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs Kennedy (IHSA Regional) @ 5:00 PM
   JV Volleyball Pizza Party (North Tully Hall) @ 6:00 PM
   Committee Meeting (Room 130) @ 6:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs De La Salle @ 6:00 PM
   Boys Volleyball Senior Night (McLaughlin Room) @ 7:00 PM
Wednesday, May 16, 2018
   K Day
   Senior Final exams
   AP English Language @ 8:00 AM
   AP Macro Economics @ 12:00 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   HFS Scholarship Banquet (Tully Hall) @ 4:00 PM
   Girls Softball Varsity @ Argo @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Argo @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse JV vs Young @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ St. Francis Wheaton @ 4:30 PM
   Boys Baseball Soph vs St. Francis Wheaton @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh @ Mt. Carmel @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV vs St. Patrick @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs St. Patrick @ 6:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ Lyons Township @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs Young @ 6:30 PM
Thursday, May 17, 2018
   W Day
   AP Comparative Govt/AP World History @ 8:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   Student Council Speeches (Tully Hall/Gentile Gym/Walsh Activity Center/McLaughlin Theater) @ 10:00 AM
   AP Statistics @ 12:00 PM
   Round Table Discussion (Snite Room) @ 3:00 PM
   Harlequins End of Year Party (McLaughlin Room) @ 3:00 PM
   Boys Baseball Varsity @ De La Salle @ 4:30 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Fenwick (IHSA State Finals) @ 4:30 PM
   Boys Track Varsity @ IHSA Sectional @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Team Banquet (Tully Hall) @ 6:00 PM
   Boys Rugby Varsity @ Neuqua Valley @ 6:00 PM
   IBCA Basketball Meeting (Room 130) @ 6:30 PM
   Crew Board Meeting (Snite Room) @ 6:30 PM
Friday, May 18, 2018
   O Day
   AP Euro History/ AP Latin @ 12:00 PM
   Boys Baseball Soph @ De La Salle @ 4:30 PM
   Girls Softball JV vs Niles West @ 4:45 PM
   Girls Soccer Varsity vs Hinsdale South (IHSA Regional Final) @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ Barrington @ 5:30 PM
   Girls Softball Varsity vs Niles West @ 6:30 PM
Saturday, May 19, 2018
   Co-Ed Sailing Varsity @ Illinois State Championship @ 8:00 AM
   Girls Track Varsity @ IHSA State Finals @ 9:00 AM
   Senior Prom (UIC Forum) @ 7:00 PM
Sunday, May 20, 2018
   Post Prom @ 12:00 AM
Monday, May 21, 2018
   L Day
   Guidance/Deans Meeting (Snite Room) @ 8:55 AM
   Girls Lacrosse Varsity vs Lincoln Park (IHSA Sectional) @ 5:00 PM
   Tennis Team Banquet (McLaughlin Room) @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Marist (IHSA Sectional) @ 7:00 PM
   Spring Concert & Ice Cream Social (Tully Hall) @ 7:00 PM
Tuesday, May 22, 2018
   F Day
   Boys Volleyball Varsity vs Goode STEM Academy (IHSA Regionals) @ 5:30 PM
   Boys Track (McLaughlin Room) @ 5:30 PM
   Girls Track Senior Night/Awards (Tully Hall) @ 6:00 PM
   Girls Soccer Varsity @ Glenbard South (IHSA Sectional) @ 6:30 PM
Wednesday, May 23, 2018
   P Day
   Graduation Practice (Walsh Activity Center) @ 10:00 AM
   Living In God's Friendship Mass (Cuneo Chapel/Brunswick Room) @ 12:00 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   Boys Volleyball Varsity vs De La Salle (IHSA Regional FInal) @ 4:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Fenwick (IHSA Sectional) @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs Farragut (IHSA Regional) @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Lane (IHSA Regional) @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs Lane (IHSA Sectional) @ 5:30 PM
Thursday, May 24, 2018
   A Day
   Team Meeting (Room 130) @ 8:55 AM
   Baccalaureate Liturgy (Holy Family Church) @ 7:00 PM
Friday, May 25, 2018
   C Day
   Mass of Mission and Thanksgiving (Holy Family Church) @ 9:45 AM-11:00 AM
   MASS SCHEDULE - Church Attire Day
   Boys Track Varsity @ IHSA State Finals @ 9:00 AM
   ALAS Alumni Event Banquet (Tully Hall) @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity @ Benet (IHSA Sectionals) @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Jones (IHSA Sectional Semi-Final) @ 5:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs OPRF (IHSA Sectional Final) @ 6:00 PM
Saturday, May 26, 2018
   Boys Baseball Varsity vs IHSA Regional FInal (SICP vs Bogan) @ 11:00 AM
Monday, May 28, 2018
   NO CLASSES - Memorial Day
   Fire Chaplains Mass & Reception (Holy Family Church/Tully Hall) @ 11:00 AM
Tuesday, May 29, 2018
   SEMESTER EXAMS - Language and Science
   Exam Central (Snite Room) @ 7:30 AM
   Extended Time Final Exams (Walsh Activity Center) @ 7:45 AM
   Girls Lacrosse Varsity @ Loyola (IHSA Super-Sectional) @ 5:30 PM
   Boys Volleyball Varsity @ St. Rita (IHSA Sectional Final) @ 6:00 PM
Wednesday, May 30, 2018
   SEMESTER EXAMS - English and Social Studies
   Exam Central (Snite Room) @ 7:30 AM
   Kairos Talk Day (5th Floor Balcony/Chapel) @ 8:00 AM
   Exam Grading (Brunswick Room) @ 9:00 AM
Thursday, May 31, 2018
   SEMESTER EXAMS - Math and Religion
   Exam Central (Snite Room) @ 7:30 AM
   Exam Grading (5th Floor Balcony) @ 9:00 AM
   Band End of Year Party (McLaughlin Room) @ 2:00 PM
   Boys Baseball Varsity @ Solorio (IHSA Sectional Semi) @ 4:00 PM
   Dei Gloriam Dinner (Brunswick Room) @ 4:30 PM
   Graduation (UIC Forum) @ 7:00 PM

May 2018