March 2019

Friday, March 1, 2019
   NO CLASSES - Faculty/Staff In-Service Day
   Language Dept (Gamble Rm) @ 11:30 AM
   Boys Track Varsity @ U-High Invite @ 7:00 PM
Saturday, March 2, 2019
   Lenten Prayer Retreat For Parents (5th Floor Balcony/Chapel) @ 8:00 AM
   Harlequins (McLaughlin Room/McLaughlin Theater) @ 9:00 AM
   Girls Track Varsity @ Argo Invite @ 9:00 AM
   Boys Hockey JV @ Stevenson (Blackhawk Cup) @ 2:15 PM
   Gloriam (Tully Hall/Gentile Gym) @ 5:00 PM
   Boys Hockey Varsity @ Marmion (Blackhawk Cup) @ 12:10 PM
Monday, March 4, 2019
   F Day
   Diversity Week
   NO SENIOR FIELD TRIPS through March 15
   Boys Volleyball Begins
   Sophomore Chapel Reflections (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 8:00 AM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Boys Water Polo JV vs St. Patrick @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity vs St. Patrick @ 6:00 PM
   Crew Kick Off Meeting (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
   Girls Track Varsity @ Downers Grove South Invite @ 6:30 PM
   Boys Track Varsity @ Downers Grove South Invite @ 6:30 PM
Tuesday, March 5, 2019
   Diversity Week
   P Day- I Period Meets
   Sophomore Chapel Reflections (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 8:00 AM
   Ladder Up Board Meeting (Snite Room) @ 11:30 AM
   Academic Approach (Room 240) @ 3:15 PM
   Girls Basketball Awards Night (McLaughlin Room) @ 6:00 PM
Wednesday, March 6, 2019
   Diversity Week
   A Day
   MASS SCHEDULE
   Ash Wednesday Mass - Church Attire Day
   Coffee Talk (College Counseling) @ 7:30 AM
   Sophomore Chapel Reflections (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 8:00 AM
   Golf Committee Meeting (Snite Room) @ 8:00 AM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Tech Committee (Room 461) @ 3:00 PM
   Kairos Formation Meeting (Gamble Room) @ 3:15 PM
   Boys Hockey Varsity @ St. Viator (Blackhawk Cup) @ 7:00 PM
Thursday, March 7, 2019
   Diversity Week
   C Day
   Junior Retreat Check-In (McLaughlin Room) @ 7:20 AM
   Sophomore Chapel Reflections (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 8:00 AM
   Junior Retreat #6 Departs @ 8:00 AM
   Graduation Announcement Delivery (Tully Hall) @ 10:50 AM
   Ping Pong vs Cristo Rey (North Tully Hall) @ 3:00 PM
   Academic Approach (Room 240) @ 3:15 PM
   Parent Talks (McLaughlin Theater) @ 6:00 PM
   Parent Organization Spring Panel Discussion (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
Friday, March 8, 2019
   Diversity Week
   K Day
   Sophomore Chapel Reflections (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 8:00 AM
   Soup & Substance (Brunswick Room) @ 10:50 AM
   Notre Dame Handbells Concert (Holy Family) @ 1:15 PM
   Junior Retreat #6 Returns @ 3:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Palatine (Palatine Invite) @ 4:30 PM
   Girls Track JV @ Maine East Invite @ 4:30 PM
   Boys Track Varsity @ U-High Invite @ 7:00 PM
   Choir and Orchestra Classical Concert (Holy Family) @ 7:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ McHenry (Palatine Invite) @ 7:15 PM
Saturday, March 9, 2019
   Girls Track Varsity @ Proviso East Invite @ 8:00 AM
   Girls Track Frosh/Soph @ Proviso East Invite @ 8:00 AM
   Kairos Talk Day (Chapel/Balcony) @ 8:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ New Trier (Palatine Invite) @ 9:00 AM
   Harlequins (McLaughlin Room/McLaughlin Theater) @ 9:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ Oak Park (Palatine Invite) @ 11:00 AM
   Improv Performance (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
   Boys Track Frosh/Soph @ Evanston Invite @ 12:00 PM
   Boys Track Frosh/Soph @ Evanston Invite (Soph) @ 12:00 PM
Monday, March 11, 2019
   W Day
   PD Session: Freedom & the Soul (Snite Room) @ 8:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   Formation Program Year 1 (Room 130) @ 10:50 AM
   PD Session: Freedom & the Soul (Snite Room) @ 12:00 PM
   Spring Sports Pictures (2nd Floor Gym) @ 3:00 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Boys Lacrosse JV vs Young @ 4:30 PM
   Boys Water Polo JV vs St. Rita @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity vs St. Rita @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs Young @ 6:30 PM
   28th Annual Saint Ignatius College Fair with Pre-Fair Workshops from 6:00-7:00 PM (Tully Hall/Gentile Gymnasium/McLaughlin Theatre/McLaughlin Room) @ 7:00 PM
Tuesday, March 12, 2019
   MASS SCHEDULE
   O Day
   Kairos Commissioning Mass (Cuneo Chapel) @ 7:20 AM
   Kairos Check-In & Luggage Storage (Gamble Room) @ 7:20 AM
   Saint Ignatius Canonization Day (Gentile Gym) @ 9:45 AM
   Spring Sports Pictures (2nd Floor Gym) @ 3:00 PM
   Academic Approach (Room 240) @ 3:15 PM
   Class of 2023 Family Meetings Night #1 (Tully Hall) @ 4:00 PM
   Girls Soccer JV vs U-High @ 4:30 PM
   Boys Tennis JV vs Francis Parker @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity vs Francis Parker @ 4:30 PM
   Girls Soccer Varsity vs U-High @ 6:30 PM
   Coaches Formation Meeting (Brunswick Room) @ 7:00 PM
Wednesday, March 13, 2019
   L Day
   Kairos Continues
   Lenten Prayer Reflections (5th Floor Chapel) @ 7:50 AM
   Blood Drive (2nd Floor Gym) @ 8:00 AM
   PD Session: PearDeck (Room 130 @ 10:00 AM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs Resurrection @ 4:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ New Trier @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ St. Viator @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse JV vs Resurrection @ 5:15 PM
   Girls Water Polo Varsity vs St. Viator @ 5:30 PM
   Women's Society Life Topics Seminar (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ New Trier @ 7:00 PM
Thursday, March 14, 2019
   F Day
   Kairos Continues
   Academic Approach (Room 240) @ 3:15 PM
   Class of 2023 Family Meetings Night #2 (Tully Hall) @ 4:00 PM
   Girls Softball Varsity vs Pritzker @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity vs De La Salle @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ Kenwood @ 5:30 PM
   GCAC/CCL Seeding Meetings (McLaughlin Room/Room 130/G52/G54) @ 5:30 PM
   Crew Board Meeting (Snite Room) @ 6:30 PM
Friday, March 15, 2019
   P Day - I Period Meets
   Academic Approach PD (Room 130) @ 8:00 AM
   Placement Testers (Damen Room) @ 8:00 AM
   Formation Program- Year II (Snite Room) @ 10:45 AM
   Kairos 160 Returns @ 3:30 PM
   Boys Lacrosse JV vs Mt. Carmel @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs Normal West (Glenbard North Quad) @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ New Trier (Fenwick Invite) @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs Mt. Carmel @ 7:00 PM
Saturday, March 16, 2019
   Boys Water Polo Varsity @ Homewood Flossmoor (Fenwick Invite) @ 9:00 AM
   Girls Water Polo Varsity @ Fremd (Fremd Quad) @ 9:30 AM
   Girls Lacrosse JV vs St. Charles @ 10:00 AM
   Girls Soccer Varsity vs Glenbrook North (Glenbard North Quad) @ 10:00 AM
   Girls Soccer JV @ Glenbard South @ 10:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ Curie (Fenwick Invite) @ 11:00 AM
   Girls Water Polo Varsity @ Lane Tech (Fremd Quad) @ 11:30 AM
   Girls Lacrosse Varsity vs St. Charles @ 11:30 AM
   Talent Hunt (McLaughlin Theater) @ 12:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh vs Lincoln-Way West @ 1:00 PM
   Girls Water Polo Varsity @ Sandburg (Fremd Quad) @ 1:30 PM
Sunday, March 17, 2019
   Boys Track Varsity @ CCL Indoor Championships @ 9:00 AM
   Boys Track Frosh/Soph @ CCL Indoor Championships @ 9:00 AM
   Girls Track Varsity @ GCAC Indoor Championships @ 2:00 PM
   Girls Track JV @ GCAC Indoor Championships @ 2:00 PM
Monday, March 18, 2019
   NO CLASSES- FIRST DAY OF SPRING BREAK - Classes resume on Monday, March 25
   Girls Lacrosse JV @ Glenbard North @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ Glenbard North @ 6:00 PM
Tuesday, March 19, 2019
   NO CLASSES
   Boys Lacrosse Frosh @ Marquette HS @ 4:00 PM
   Girls Soccer JV @ Loyola @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs Loyola @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Marquette HS @ 5:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Marquette HS @ 7:30 PM
Wednesday, March 20, 2019
   NO CLASSES
   Boys Volleyball JV vs Montini @ 5:00 PM
   Girls Softball Varsity @ East Hamilton (TN) (Disney Invite) @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Fenwick @ 5:30 PM
   Boys Volleyball Varsity vs Montini @ 6:00 PM
   Girls Water Polo Varsity @ Fenwick @ 6:30 PM
Thursday, March 21, 2019
   NO CLASSES
   Boys Baseball Varsity @ St. Patrick @ 4:30 PM
   Girls Soccer Varsity @ Jones @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Northside HS (AR) (Disney Invite) @ 12:00 PM
Friday, March 22, 2019
   NO CLASSES
   Boys Water Polo JV @ Fenwick Tournament @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity vs Sandburg (Maroon & Gold Invite) @ 5:00 PM
   Girls Water Polo Varsity vs Lane (Maroon & Gold Invite) @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Robinson HS (VA) @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Robinson HS (VA) @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Lincoln-Way Central (Marist Invite) @ 6:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Shepard (Marist Invite) @ 7:00 PM
   Girls Softball Varsity @ Spring Ford (PA) (Disney Invite) @ 12:00 PM
Saturday, March 23, 2019
   Boys Water Polo Varsity vs Whitney Young (Maroon Gold Invite) @ 9:00 AM
   Girls Water Polo Varsity vs Homewood Flossmor (Maroon & Gold Invite) @ 9:00 AM
   Boys Volleyball Varsity @ St. Rita (Marist Invite) @ 9:00 AM
   Boys Basketball Grammar School Tournament (Gentile Gym/Walsh Activity Center) @ 10:00 AM
   Trinity Dublin Event (Foglia/Gallery/Brunswick Room) @ 10:00 AM
   Girls Water Polo Varsity vs Loyola (Maroon & Gold Invite) @ 11:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ Jones (Maroon Gold Invite) @ 11:00 AM
   Boys Volleyball Varsity @ Benet (Marist Invite) @ 11:00 AM
   Boys Volleyball Varsity @ Niles North (Marist Invite) @ 1:00 PM
   Boys Baseball Varsity @ St. Francis Wheaton @ 1:00 PM
   Boys Baseball Soph @ St. Francis Wheaton @ 3:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Episcopal HS (VA) @ 12:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Episcopal HS (VA) @ 12:00 PM
Sunday, March 24, 2019
   Boys Lacrosse Varsity @ DeMatha Catholic (DC) @ 12:00 PM
Monday, March 25, 2019
   A Day
   CLASSES RESUME
   Development Letter Writing (Brunswick Room) @ 10:50 AM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Softball Varsity vs UIC College Prep @ 4:30 PM
   Boys Water Polo Varsity vs Brother Rice @ 5:30 PM
   Girls Water Polo Varsity @ McAuley @ 6:30 PM
Tuesday, March 26, 2019
   C Day
   Meeting (Damen Room) @ 8:00 AM
   Ultimate Frisbee Meeting (222) @ 3:00 PM
   Academic Approach (Room 240) @ 3:15 PM
   Girls Soccer Varsity vs DePaul Prep @ 4:30 PM
   Boys Tennis JV @ St. Laurence @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity vs St. Laurence @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs Payton @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity vs Bulls Prep @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV @ St. Rita @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ St. Rita @ 6:00 PM
   Girls Soccer JV @ Jones @ 6:00 PM
   Coaches Formation Meeting (Brunswick Room) @ 7:00 PM
Wednesday, March 27, 2019
   K Day
   Lenten Prayer Reflections (5th Floor Chapel) @ 7:50 AM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Boys Tennis Varsity vs Jones @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh @ Riverside Brookfield @ 4:30 PM
   Boys Baseball Soph @ Riverside Brookfield @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs Riverside Brookfield @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV @ Loyola @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs McAuley @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Loyola @ 6:00 PM
   Girls Water Polo Varsity vs Loyola @ 6:00 PM
Thursday, March 28, 2019
   W Day
   Dev Meeting (Brunswick Room) @ 7:30 AM
   PD Session: Immersive Journeys (Room 130) @ 8:00 AM
   NPH Dance Tour (2nd Floor Gym) @ 9:30 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   Class of 2022 Registration Assembly (Theater) @ 10:00 AM
   Formation Program- Year II (Snite Room) @ 10:45 AM
   Graduation Announcement Delivery (Tully Hall) @ 10:50 AM
   PD Session: Immersive Journeys (Room 130) @ 10:55 AM
   COT Meeting (Room 130) @ 2:10 PM
   Academic Approach (Room 240) @ 3:15 PM
   Girls Softball Varsity vs Little Village @ 4:30 PM
   Girls Softball JV vs Little Village @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs Solorio @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse JV vs Marist @ 5:00 PM
   Girls Water Polo Varsity @ Riverside-Brookfield @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs Marist @ 6:30 PM
   Boys Basketball Banquet (Tully Hall) @ 6:30 PM
Friday, March 29, 2019
   O Day
   Dept. Prayer Time (Cuneo Chapel) @ 8:00 AM
   Boys Lacrosse JV @ St. Rita @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Von Stueben @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ Loyola @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse Frosh vs St. Rita @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ York (York Invite) @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ St. Rita @ 6:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ SLUH (York Invite) @ 8:30 PM
Saturday, March 30, 2019
   Placement Exams for Class of 2023 (Various Classrooms) @ 8:00 AM
   SIMUN Practice (254/255/256) @ 8:30 AM
   Harlequins (McLaughlin Room/McLaughlin Theater) @ 9:00 AM
   Girls Soccer JV vs Nazareth @ 9:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ Fenwick (York Invite) @ 9:00 AM
   Boys Baseball Soph vs Lockport @ 10:00 AM
   Girls Softball JV vs Holy Trinity @ 10:00 AM
   Girls Soccer Varsity vs Nazareth @ 11:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ New Trier (York Invite) @ 11:00 AM
   Santa Clara Admitted Student Reception (Grand Gallery/Brunswick Room) @ 1:30 PM
   Girls Softball Varsity vs Oak Forest @ 2:00 PM
   Girls Softball JV vs Oak Forest @ 12:00 PM
   Boys Baseball Frosh vs Lockport @ 12:30 PM

March 2019