May 2019

Wednesday, May 1, 2019
   P Day
   Year IV Meeting (Cuneo Chapel) @ 8:00 AM
   PD: Faith & Science (Room 130) @ 8:00 AM
   Activity Period- MAY CROWNING @ 10:00 AM
   AP Pre-Registration (Theater) @ 10:45 AM
   PD: Faith & Science (Room 130) @ 12:20 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   Benefactors' Reception (Tully Hall) @ 2:30 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Spanish, French, Chinese Honor Society Induction(McLaughlin Theater/McLaughlin Room) @ 3:30 PM
Spanish, French, Chinese Honor Society Induction (McLaughlin Theater/McLaughlin Room)
   IFP Spring Mass & Dinner (Cuneo Chapel/Grand Gallery/Brunswick Room) @ 3:30 PM
   Boys Volleyball JV @ Payton @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse Frosh vs New Trier @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Payton @ 5:30 PM
Thursday, May 2, 2019
   A Day
   PD Session: Authentic Assessment (Room 130) @ 8:55 AM
   Soup & Substance (5th Floor Balcony) @ 10:50 AM
   PD Session: Authentic Assessment (Room 130) @ 2:10 PM
   Girls Softball JV @ Plunkett Park vs IC Prep @ 4:30 PM
   Boys Baseball Soph vs Fenwick @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ Fenwick @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ St. Joseph @ 4:30 PM
   Boys Tennis JV @ XS Tennis vs. Montini @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity @ XS Tennis vs. Montini @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse JV vs Lyons Township @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh @ Glenbrook South @ 5:00 PM
   Boys Track Frosh/Soph @ CCL Championship @ Concordia U @ 5:00 PM
   Women's Society Signature Dinner (Tully Hall) @ 5:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs Lyons Township @ 6:30 PM
   Spring Band Concert (McLaughlin Theater) @ 7:00 PM
Friday, May 3, 2019
   Boys Water Polo Varsity @ Fenwick @ MCAC
   Girls Water Polo Varsity @ Fenwick vs MCAC
   C Day
   First Friday Mass (Holy Family Church) @ 7:15 AM
   Admissions Coffee (Brunswick) @ 9:00 AM
   Healing Garden Event (Damen Hall/Holy Family/Healing Garden) @ 10:00 AM
   Cannonball @ 3:00 PM
   Girls Softball JV @ Marist @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh vs Fenwick @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ UIC Stadium vs Muchin @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse JV @ York @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh @ York @ 5:00 PM
   Boys Volleyball JV @ Brother Rice Invite @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Loyola @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Loyola @ 5:00 PM
   Girls Soccer JV vs St. Francis Wheaton @ 5:30 PM
   24 Hour Plays (McLaughlin Theater/Foglia/McLaughlin Room) @ 6:00 PM
24 Hour Plays
   Girls Lacrosse Varsity @ York @ 6:30 PM
Saturday, May 4, 2019
   Girls Soccer JV @ Niles North @ 12:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Fenwick @ MCAC
   Girls Water Polo Varsity @ Fenwick vs MCAC
   24 Hour Plays (McLaughlin Theater/G50s/Theater) @ 12:00 AM
24 Hour Plays
   Boys Tennis Varsity @ Lockport Invite @ 8:00 AM
   Boys Track Varsity @ Lisle Invite @ 9:00 AM
   Boys Baseball Frosh @ Fenwick @ 10:00 AM
   Boys Baseball Soph @ Fenwick @ 10:00 AM
   Boys Lacrosse Frosh @ Loyola @ 10:00 AM
   Girls Track Varsity @ Loyola vs GCAC Championships @ 10:00 AM
   Girls Track JV @ Loyola vs GCAC Championships @ 10:00 AM
   Boys Baseball Varsity vs Fenwick @ 11:00 AM
   Girls Softball Varsity @ UIC Stadium vs. Loyola @ 11:00 AM
   Girls Softball JV @ UIC Stadium vs. Loyola @ 11:00 AM
Sunday, May 5, 2019
   Girls Rowing Varsity @ Indianapolis Jr. Sprints, Eagle Lake (IN) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ Indianapolis Jr. Sprints, Eagle Lake (IN) @ 7:00 AM
Monday, May 6, 2019
   K Day
   AP Chinese / AP Env. Science @ 12:00 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Softball JV @ GCAC @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs Marist @ 5:00 PM
Tuesday, May 7, 2019
   Girls Soccer JV @ GCAC
   W Day
   AP Spanish Language @ 8:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   AP Physics @ 12:00 PM
   Girls Softball JV @ Resurrection @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs St. Joseph @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Resurrection @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV vs Brother Rice @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity @ Fenwick @ 5:15 PM
   Boys Lacrosse JV @ Lyons Township @ 5:30 PM
   Boys Volleyball Varsity vs Brother Rice @ 6:00 PM
   Praying With Ignatius (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 6:00 PM
   Boys Rugby Varsity vs Fenwick @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsityisty @ Lyons Township @ 7:00 PM
Wednesday, May 8, 2019
   O Day
   AP English Lit @ 8:00 AM
   CCC Committee (Room 130) @ 8:00 AM
   May Ed Tech: Google Cert Part 2 @ 10:50 AM
   AP Euro History / AP French @ 12:00 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Softball JV @ GCAC @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV vs De La Salle @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs Hinsdale Central @ 5:00 PM
   Set The World On Fire (McLaughlin Room/Theater) @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs De La Salle @ 6:00 PM
   Girls Lacrosse JV vs Hinsdale Central @ 6:15 PM
   Parent Organization Executive Board Induction Ceremony (Brunswick Room) @ 6:30 PM
   Boys Volleyball Senior Night (North Tully Hall) @ 7:00 PM
Thursday, May 9, 2019
   Girls Soccer JV @ GCAC
   L Day
   AP Chemistry / AP Spanish Lit @ 8:00 AM
   WebEx (Gamble Room) @ 8:30 AM
   Dept. Prayer Time (Cuneo Chapel) @ 9:00 AM
   AP Psychology @ 12:00 PM
   Girls Track Varsity @ IHSA Sectionals @ 3:00 PM
   Girls Softball JV @ McAuley @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ McAuley @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ St. Joseph @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ Montini @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs Niles North @ 5:30 PM
   Girls Soccer Senior Night (McLaughlin Room) @ 5:30 PM
   Crew Board Meeting (Snite Room) @ 6:30 PM
Friday, May 10, 2019
   Boys Water Polo Varsity @ IHSA Sectionals
   Girls Water Polo Varsity @ UIC vs IHSA Sectionals
   F Day
   AP US History @ 8:00 AM
   Co-Ed Sailing Varsity @ Mallory National Championship @ 8:00 AM
   Co-Ed Sailing Varsity @ Phebe Cochran King Memorial @ 8:00 AM
   Boys Tennis JV @ CCL Championships @ 9:00 AM
   Boys Tennis Varsity @ CCL Championships @ 9:00 AM
   AP Computer Science Principles @ 12:00 PM
   BOSS Anthology (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Boys Baseball Soph vs U-High @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ U-High @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ GCAC @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse JV vs Brother Rice @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Richards Invite @ 5:00 PM
   SIMUN Family Banquet (Tully Hall) @ 6:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs Brother Rice @ 7:00 PM
Saturday, May 11, 2019
   Girls Soccer JV @ GCAC
   Boys Volleyball Varsity @ Richards Invite
   Boys Water Polo Varsity @ IHSA Sectionals
   Girls Water Polo Varsity @ UIC vs IHSA Sectionals
   Girls Rowing Varsity @ Midwest Scholastic Championships, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ Midwest Scholastic Championships, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Co-Ed Sailing Varsity @ Mallory National Championship @ 8:00 AM
   Co-Ed Sailing Varsity @ Phebe Cochran King Memorial @ 8:00 AM
   Girls Lacrosse JV @ Loyola Tournament @ 9:00 AM
   Boys Track Varsity @ Loyola (CCL Championships) @ 9:00 AM
   Boys Baseball Frosh @ Loyola (DH) @ 10:00 AM
   Boys Baseball Soph @ Loyola (DH) @ 10:00 AM
   Girls Lacrosse Frosh vs Barrington @ 10:00 AM
   Boys Lacrosse Frosh @ Benet (St. Scholastica field) @ 10:00 AM
   Girls Softball Varsity @ UIC REC vs. Niles North @ 10:30 AM
   Girls Softball JV @ UIC REC vs. Niles North @ 10:30 AM
   Boys Baseball Varsity vs Loyola (DH) @ 11:00 AM
   Girls Lacrosse Varsity vs Barrington @ 11:30 AM
   Improv Performance (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
Sunday, May 12, 2019
   Girls Rowing Varsity @ Midwest Scholastic Championships, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ Midwest Scholastic Championships, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
Monday, May 13, 2019
   P Day
   AP Biology @ 8:00 AM
   Vocation Breakfast (5th Floor Balcony) @ 10:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   Crash Program For Seniors (Theater) @ 10:00 AM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Softball Varsity @ Maine East @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Maine East @ 4:30 PM
Tuesday, May 14, 2019
   A Day
   AP Calculus AB/BC @ 8:00 AM
   AP Art History / AP Human Geography @ 12:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ York @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ DePaul vs. Argo @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ UIC REC vs. Argo @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV @ Latin @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse JV vs York @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Latin @ 5:30 PM
   Praying With Ignatius (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs York @ 7:00 PM
Wednesday, May 15, 2019
   C Day
   AP English Language @ 8:00 AM
   AP Macroeconomics @ 12:00 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs IHSA Regional @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Reavis @ 4:45 PM
   Girls Softball JV @ Reavis @ 4:45 PM
   Girls Soccer Varsity vs IHSA Regional @ 6:30 PM
Thursday, May 16, 2019
   Boys Water Polo Varsity @ IHSA State
   K Day
   AP Comparative Govt. / AP World History @ 8:00 AM
   AP Statistics @ 12:00 PM
   Boys Track Varsity @ IHSA Sectionals @ Proviso East @ 2:00 PM
   Night of Remembrance (Tully) @ 5:00 PM
   Jazz Band & Percussion Spring Concert (McLaughlin Theater) @ 7:00 PM
Friday, May 17, 2019
   Girls Water Polo Varsity @ IHSA State
   W Day
   Girls Softball JV @ Niles West @ 4:45 PM
   SENIORS LAST DAY OF CLASSES
   AP Microeconomics / AP Music Theory @ 8:00 AM
   Student Council Speeches (Tully Hall/Gentile Gym/McLaughlin Theater) @ 10:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   AP Computer JAVA / AP Latin @ 12:00 PM
   Girls Track Varsity @ IHSA State Finals @ 2:00 PM
   Boys Tennis Varsity @ IHSA Sectional @ 3:00 PM
   Improv Performance (McLaughlin Theater) @ 3:30 PM
   Faculty/Staff End of Year Party (Foglia Library/Grand Gallery) @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Niles West @ 4:45 PM
   Girls Soccer Varsity vs IHSA Regional Final @ 5:00 PM
   Prom Set-Up @ 6:30 PM
Saturday, May 18, 2019
   Gloriam Dinner Winner (Brusnwick Room/Cuneo Chapel)
   Co-Ed Sailing Varsity @ Illinois State Championship @ 8:00 AM
   Girls Track Varsity @ IHSA State Finals @ 9:00 AM
   Boys Tennis Varsity @ IHSA Sectional @ 9:00 AM
   Senior Prom (UIC Forum) @ 7:00 PM
Sunday, May 19, 2019
   Post Prom @ 12:00 AM
Monday, May 20, 2019
   O Day
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 7:00 PM
   Choir and Orchestra Spring Concert & Ice Cream Social (Tully Hall) @ 7:00 PM
Tuesday, May 21, 2019
   Boys Volleyball Varsity vs IHSA Regionals
   L Day
   Senior Final Exams (Gentile Gym) @ 8:00 AM
   Entrepreneurship Class Final Pitches (McLaughlin Theater) @ 9:00 AM
   Baccalaureate Rehearsal (Holy Family Church) @ 11:00 AM
   Praying With Ignatius (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 6:00 PM
   Entrepreneurship Class Final Pitches (McLaughlin Theater) @ 6:00 PM
Wednesday, May 22, 2019
   F Day
   Senior Final Exams
   Senior Final Exams (Gentile Gym) @ 8:00 AM
   Graduation Practice (Walsh Activity Center) @ 10:00 AM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 6:30 PM
Thursday, May 23, 2019
   P Day
   Activity Period @ 10:00 AM
   Baccalaureate Mass (Holy Family Church) @ 7:00 PM
Friday, May 24, 2019
   A Day
   MASS SCHEDULE- Church Attire
   Mass of Mission and Thanksgiving (Holy Family Church)
   Boys Track Varsity @ IHSA State Finals @ 9:00 AM
   Jubilee Reunion (Grand Gallery/Brunswick Room) @ 10:00 AM
   Club Alas Banquete (Tully Hall) @ 4:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 5:00 PM
Saturday, May 25, 2019
   Girls Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
Sunday, May 26, 2019
   Girls Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
Monday, May 27, 2019
   NO CLASSES - Memorial Day
   All Buildings Closed
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
Tuesday, May 28, 2019
   SEMESTER EXAMS - English and Social Studies
   Exam Central (Snite Room) @ 7:00 AM
   Praying With Ignatius (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 6:00 PM
Wednesday, May 29, 2019
   SEMESTER EXAMS - Math and Religion
   Exam Central (Snite Room) @ 7:00 AM
   Spring Exam Grading (5th Floor Balcony) @ 8:00 AM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
Thursday, May 30, 2019
   SEMESTER EXAMS - Language and Science
   Graduation (UIC Forum) @ 7:00 PM
   Exam Central (Snite Room) @ 7:00 AM
   Dei Gloriam Award Reception (Grand Gallery/Brunswick Room) @ 4:00 PM
Friday, May 31, 2019
   Magis Miles (Malliard Track)

May 2019