Week of April 16, 2018

Monday, April 16, 2018
   L Day
   Development Committee Board Meeting (Snite Room) @ 7:30 AM
   Guidance/Deans Meeting (Snite Room) @ 8:55 AM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Harlequins IVD Rehearsal (McLaughlin Room) @ 3:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh vs Naperville North @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV vs Naperville North @ 6:30 PM
Tuesday, April 17, 2018
   F Day
   Building & Grounds Committee Meeting (Snite Room) @ 7:30 AM
   Ignatian Formation (Snite Room) @ 10:50 AM
   Junior Class Ring Service Day (Tully Hall) @ 10:50 AM
   Meeting (Damen) @ 12:45 PM
   Harlequins IVD Rehearsal (McLaughlin Room) @ 3:00 PM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Girls Soccer JV @ U-High @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Loyola @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Loyola @ 5:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs St. Francis Wheaton @ 5:00 PM
   Boys Volleyball JV vs St. Laurence @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs St. Laurence @ 6:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh @ Payton @ 6:30 PM
   Parent Organization Meeting (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
Wednesday, April 18, 2018
   P Day
   Business Society General Meeting (Brunswick Room) @ 7:00 AM
   College Counseling Coffee Talk (College Counseling) @ 7:45 AM
   Quizzizz PD Session (Room 130) @ 8:55 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   2nd Year Formation Program (Snite Room) @ 10:50 AM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Harlequins IVD Rehearsal (McLaughlin Room) @ 3:00 PM
   Coaches Formation (Brunswick Room) @ 3:30 PM
   Boys Tennis JV vs U-High @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity vs U-High @ 4:30 PM
   Girls Track Varsity vs Wolfpack Invite @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV vs OPRF @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs OPRF @ 6:00 PM
Thursday, April 19, 2018
   A Day
   Sophomore Retreat #6 Departs
   Sophomore Retreat Check In & Luggage Storage (Gamble Room) @ 7:15 AM
   JCIC Meeting (Snite Room) @ 7:30 AM
   Team Meeting (Room 130) @ 8:55 AM
   PD Session: Matt Miller Presents (Room 130) @ 10:00 AM
   SLC2 (Snite Room) @ 1:30 PM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Girls Soccer Var vs Chicago Cup (Young vs Back of the Yards) @ 4:30 PM
   Boys Tennis JV @ Loyola @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity vs Loyola @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV vs St. Rita @ 5:00 PM
   Claver Society Speaker & Reception (Brunswick Room / Grand Gallery) @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs St. Rita @ 6:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs U-High (Chicago Cup) @ 6:30 PM
Friday, April 20, 2018
   C Day
   PEP RALLY SCHEDULE
   Spring Pep Rally (Football Field) @ 2:10 PM
   Girls Night In (Brunswick Room / Chapel) @ 2:30 PM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Sophomore Retreat #6 Returns @ 3:00 PM
   Boys Tennis JV vs Latin @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity vs Latin @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh @ Brother Rice @ 4:30 PM
   Boys Baseball Soph vs Brother Rice @ 4:30 PM
   Boys Track Varsity @ Glenbard South Invite @ 4:45 PM
   Boys Track Frosh/Soph @ Glenbard South Invite @ 4:45 PM
   Girls Soccer Varsity @ Fenwick @ 4:45 PM
   Boys Lacrosse JV vs Fenwick @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity vs Sandburg (Maroon Gold Tournament) @ 5:00 PM
   Girls Water Polo Varsity vs Loyola (Maroon Gold Tournament) @ 5:00 PM
   Boys Rugby Varsity @ Marist @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Chesterton, IN (Smack Attack) @ 6:00 PM
   Improv Show (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs Fenwick @ 7:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Marist (Smack Attack) @ 7:00 PM
Saturday, April 21, 2018
   Co-Ed Sailing Varsity @ Central Baker Qualifier @ 8:00 AM
   Boys Volleyball Varsity @ St. Xavier, KY (Smack Attack) @ 9:00 AM
   Boys Water Polo Varsity vs Jones (Maroon Gold Tournament) @ 9:00 AM
   Girls Water Polo Varsity vs Homewood Flossmor (Maroon Gold Tournament) @ 9:00 AM
   Girls Rowing Varsity @ Illinois Junior Rowing Invitational @ 9:00 AM
   Girls Lacrosse Varsity @ Wheaton United (Conant Tournament) @ 9:15 AM
   Boys Baseball Frosh @ Riverside-Brookfield (DH) @ 10:00 AM
   Boys Baseball Soph @ Oswego East (DH) @ 10:00 AM
   Girls Softball JV @ Hinsdale South @ 11:00 AM
   Girls Soccer JV @ Glenbard South @ 11:00 AM
   Girls Soccer Varsity vs Back of the Yards (Chicago Cup) @ 11:00 AM
   Boys Volleyball Varsity @ Reavis (Smack Attack) @ 11:00 AM
   Girls Water Polo Varsity vs Lyons (Maroon Gold Tournament) @ 11:00 AM
   Girls Lacrosse Varsity @ Hoffman Estates (Conant Tournament) @ 11:15 AM
   Boys Volleyball Varsity @ Wheaton St. Francis @ 1:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ Conant (Conant Tournament) @ 1:15 PM
   Boys Lacrosse Frosh vs Glenbrook North @ 1:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Regina (DH) @ 2:00 PM
   Spring Reunions for the Classes of 1993, 1998, 2003 and 2008 (Holy Family Church/Foglia Library/Grand Gallery/Brunswick Room/Tully Hall/McLaughlin Room) @ 4:00 PM
   Girls Track Varsity @ Lake Park Invite @ 12:00 PM
   Boys Baseball Varsity vs St. Joseph @ 12:00 PM
   Girls Softball Varsity vs Regina (DH) @ 12:00 PM
   Boys Baseball Soph @ Oswego East (DH) @ 12:00 PM
   Boys Baseball Frosh @ Riverside-Brookfield (DH) @ 12:00 PM
   Boys Water Polo Varsity vs Whitney Young (Maroon & Gold Tournament) @ 12:00 PM
Sunday, April 22, 2018
   ADAM Retreat (Chapel/Balcony/Field/Gentile/Brunswick) @ 9:00 AM
   Spring Band Concert (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
Monday, April 23, 2018
   K Day
   Guidance/Deans Meeting (Snite Room) @ 8:55 AM
   Freshman Musical Rehearsal (McLaughlin Theater) @ 3:00 PM
   Harlequins IVD Rehearsal (McLaughlin Room) @ 3:00 PM
   Boys Tennis Varsity @ Payton @ 4:30 PM
   Boys Tennis JV @ Payton @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh vs Montini @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ St. Joseph @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Ridgewood @ 4:30 PM
   Girls Soccer JV @ Trinity @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ St. Laurence @ 4:45 PM
   Boys Water Polo JV @ Stevenson @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh vs OPRF @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Stevenson @ 6:00 PM

Week of April 16, 2018